Samsung Çamaşır Makinesi SE Hata Kodu

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu SE  oldukça sık meydana geliyor. Genellikle, kullanıcı cihaza uygun bir bakım sağlamazsa olur. SE hata kodu, hatanın su tahliyesi sırasında meydana geldiğini gösterir.

SE hata kodu neden görünüyor?

Ekransız Samsung yıkama makinesinde hata kodu SE
Ekransız Samsung yıkama makinesinde hata kodu SE

SE hatası genellikle programın yıkama işlemini tamamladığında ve çamaşır makinesinde çamaşır durulama döngüsünü başlatması gerektiğinde Samsung çamaşır makinelerinde görülür. Bu noktada, programa göre, çamaşır yıkadıktan sonra, makine kirli sabunlu suyu boşaltmalıdır. Daha sonra, cihaz durulama için temiz su döker. Bu adımda sorun ortaya çıkar. Sistem kirli suyu tahliye edemiyor. Kontrol panosu SE hata kodunu veriyor.

Bu hata, cihaz su tahliye edemediğinde ortaya çıkar.

Kirli suyun tahliyesini önleyen hatanın nedenleri:

  • boşaltma filtresi öylesine tıkalı ki su, içinden boşaltma hortumuna kolayca geçemez;
  • tahliye hortumunda, filtre ile bağlantıda veya sifon ile bağlantıda tıkanma vardır;
  • boşaltma pompası arızası nedeniyle su boşaltılmaz.

Not! Cihazın içindeki hoş olmayan tıkanmalardan kaçınmak için sonrakileri yaptığınızdan emin olun. Yıkamadan önce, tamburun içine yerleştirdiğiniz giysilerin ceplerini kontrol edin. Bozuk para, anahtar vb. Çıkarmayı unutmayın.

Bazı Samsung çamaşır makinesi modellerinde SE hatası yerine nd veya 5E kodu görünüyor. Dikkat, bu kodlar aynı hatayı ifade eder. Ama E5 koduyla karıştırmayın. Yıkayıcının ısıtma elemanı arızasını gösterir.

Samsung Çamaşır Makinesi SE Arızası

SE hatasının kaynağı

Tahliye pompası yıkayıcı Samsung
Tahliye pompası yıkayıcı Samsung

Cihaz yıkama sırasında aniden kapatılırsa ve SE kodunu verirse, kontrol edilmesi gereken ilk şey çöp filtresidir. Makine gövdesinin sağ alt köşesinde bulabilirsiniz. Parçayı temizle. SE hatası çamaşır makinesinde görünmeye devam ederse, bir neden aramaya devam edin.

Çamaşır makinesi Samsung tahliye hortumu nasıl temizlenir
Çamaşır makinesi Samsung tahliye hortumu nasıl temizlenir

Sonra, tahliye hortumunu kontrol etmeniz gerekir, çünkü içerisinde tıkanma oluşabilir. Tüm çamaşırları tamburdan çıkarın, ardından tahliye hortumunu sifondan veya kanalizasyon borusundan çıkarın. Ardından, ucunu küvete veya lavaboya bırakın. Bu şekilde, giden suyu kolayca göreceksiniz. Bundan sonra yıkama programını başlatın ve sadece işlemi gözlemleyin. Pompa hortumdan su bastırmaya çalışır, ancak zorlukla çalışırsa, hortum tıkanmasına işaret eder.

Samsung yıkayıcılar sessizce çalışıyor. Ancak su tahliyesi sırasında çalışmalarını dinlerseniz, belirli sesi ayırt edebilirsiniz. Çalışma tahliye pompası ses çıkarır. Bu nedenle, yıkama bittikten sonra su hortumdan akmıyorsa ve tahliye pompasının kendine özgü sesini duymuyorsanız, büyük olasılıkla sorunun içindedir!

Sorunu nasıl çözebilirim?

Kirli filtre Samsung pullarındaki SE hata kodunun nedeni ise, bu problem çözülmesi en kolay olandır.

Filtre nasıl temizlenir?

Çamaşır makinesi filtresi nasıl temizlenir
Çamaşır makinesi filtresi nasıl temizlenir
  1. Cihazın gövdesinin sağ alt köşesinde, plastik kapak koruyucu filtreyi ve acil boşaltma hortumunu bulun. Aç onu.
  2. Davuldan kirli suyu boşaltmak için kabı alın (yıkama küveti en iyi çözümdür).
Çamaşır makinesinden suyu tahliye etme
Çamaşır makinesinden suyu tahliye etme
  1. Fişi küçük lastik hortumdan çıkarın ve suyu tavaya boşaltın.
  2. Kabı tutarken filtre vidasını saatin tersi yönde yarım tur çevirin ve çıkarın.
Çamaşır makinesindeki pompa deliğini manuel olarak temizleyin
Çamaşır makinesindeki pompa deliğini manuel olarak temizleyin
  1. Deliği yabancı cisimler için inceleyin. Kabarıklık ve saç tıkanıklıkları dahil, oraya sıkışmış olan her şeyi çıkarın.
  2. Vidayı yerine yerleştirin ve tapayı acil boşaltma hortumuna takın. Ardından, plastik kapağı kapatın. Bu sorunu çözmelidir.

SE hatasının sebebi drenaj hortumunda çok büyük bir tıkanma ise, önce onu rondeladan ayırın. Sonra güçlü bir su jeti ile durulayın. Hortumu suyla yıkamak, aynı anda bükün ve açın. Bu şekilde, toprak tapası daha erken açılacaktır.

Muhtemel tıkanma yerleri
Muhtemel tıkanma yerleri

Belki de tıkanma, kanalizasyon borusunun içinde veya sifonun derinliklerinde bir yerde oluşmuştur. Bu durumda, kirli su yalnızca makineden değil aynı zamanda lavabonun içinden tahliye işlemini durduracaktır.

Sifonda oluşan tıkanmayı manuel olarak temizleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, sadece fişi çıkarın ve iç parçalarını yıkayın. Ancak, kanalizasyon borusundan bahsederken daha fazla çaba gerektirir. Bu durumda, en iyi seçenek boruları çabucak temizleyecek bir tesisatçıyı çağırmaktır. Bununla birlikte, tıkanıklığın giderilmesi için çeşitli sıvıları deneyebilirsiniz.

Not! Çamaşır makinesinin tahliye hortumunun temizlenmesi konusunda agresif kimyasallar kullanmayın. Bu, cihaza zarar verebilir.

En kötü durumda, SE hata kodu tahliye pompasının bozulmasından kaynaklanabilir. Bu parçaya ulaşmak için arka duvarı çıkarmanız gerekir. Drenaj pompasının yerini belirlemek kolay bir iştir. Boşaltma hortumunun bağlı olduğu valfe bakın. Bu valf tahliye pompasını bağlar. Daha önce de belirttiğimiz gibi, tahliye pompasını kendiniz tamir etmemek daha iyidir. Ancak aşırı durumda, tahliye pompasını kendiniz değiştirebilirsiniz.

Özetlemek gerekirse, Samsung çamaşır makinelerindeki SE hatasının (veya 5E hata kodunun ) göründüğü kadar kötü olmadığını unutmayın. Çoğu durumda nedenlerini kendi başınıza bulup ortadan kaldırabilirsiniz.

İl ve İlçe:

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr.servisw.com