Samsung Çamaşır Makinesi NF Hata Kodu

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu NF Cihaz arıza yaparsa bir bildirim alırsınız. Örneğin, Samsung çamaşır makinelerindeki nF hata kodu su ayarlanmadığı anlamına gelir. Bu nedenle, daha fazla yıkama imkansız hale gelir.

Bazı kullanıcılar yanlış yorumladıkları arızanın veya bozulmanın asıl nedenini doğru olarak belirleyemezler. NF ve 4E kodlarının değeri eşdeğerdir. Çamaşır makinesinin su besleme sisteminde arıza yaptığı anlamına gelir.

1. Bazı eski modellerde, hata kodlarının yorumlanması farklı olabilir.

2. Yazılım hatası, herhangi bir hataya neden olabilir. Hatanın etkilerini ortadan kaldırmak için, cihazı 10-20 dakika boyunca güç kaynağından ayırın. Ardından tekrar açın.

Samsung Yıkayıcılar nF Hata Kodunun Ana Nedenleri

Çamaşır makineniz nF hata kodunu verirse, panik yapmayın. Bu kod, ünitenin su akışını sabitlemediği anlamına gelir. Görünümünün en yaygın nedeni, su musluğunun kapalı olmasıdır. Musluğu açarak su kaynağını kontrol etmeniz gerekir.

Samsung yıkayıcılarındaki nF hatası başka bir ilgili soruna işaret edebilir – su tedariki eksikliği. Genellikle, insanlar su kaynağının önceden kesilmesi konusunda uyarılır, ancak bazen kimse umursamaz. Bir hata oluşursa, musluğu bir mutfak veya banyoda açın ve su beslemesini kontrol edin.

Bölmenin su besleme hortumu tıkalı olabilir ve lümeni daralır. Izgara filtreler de tıkanabilir. Bu yüzden, bütün yerli musluklardan akan su var. Ve sadece çamaşır makinesi anlamadı. Sonuç olarak, Samsung çamaşır makinesi kullanıcıyı hata oluşumu hakkında bilgilendirir. Sorunu hızla teşhis etmek ve çözmek için, su besleme hortumunu fişten çekin ve açıklığını kontrol edin.

Samsung rondelalarında nF hatasının oluşmasının aşağıdaki nedenleri daha ciddi:

  • Doldurma valfı arızalı. Parçanın değiştirilmesi için bu ek maliyetler.
  • Çamaşır makinesinde kaçak var. Sonuç olarak, su, yıkayıcının iç kısımlarına girer. Bir kullanıcı onarım işleri sağlamalıdır;
  • Elektromanyetik sel vanalarını besleyen elektrik devrelerinde bir arıza var. Bu nedenle, Samsung yıkayıcı nF hatasını göstermeye başlar;
  • Bir kontrol modülü arızası var. Sensörlerin okumalarını görmüyor veya doldurma vanalarını kontrol edemiyor. Böylece daha fazla yıkama yapmak imkansız hale gelir. Çoğu zaman, onarım kontrol modülünün tamamen değiştirilmesini gerektirir.

Su kaynağındaki pas, filtre ağının tıkanmasına neden olabilir. Uzmanlar, biriken kirleri periyodik olarak temizlemenizi tavsiye eder.

Samsung Çamaşır Makinesi NF Hatası Çözümü

Hepsinden kötüsü, hatanın gerçek nedenini anlayamayız. Bu yüzden birçok bağlantı ve bağlantıyı kontrol etmeliyiz. Bazı şeyleri kullanarak talimatları düzeltmek kolaydır. Ancak belirli parçalara gelince, yalnızca yetkili servisler size yardımcı olabilir.

Elektronik ve devre alanlarını biliyorsanız, kontrol panelini kendiniz tamir etmeye çalışabilirsiniz.

Eğirme sırasında hata oluşursa! Genellikle, bu modda, Samsung çamaşır makinelerinin suya ihtiyacı yoktur. Ve yukarıdaki kodun bir belirtisini görürseniz, o zaman çoğu neden kontrol elektroniğinde yatar.

Nadir sebeplerden bir diğeri de yoğun baskı eksikliğidir. Su geliyor gibi görünüyor, ancak Samsung çamaşır makinesi su almıyor. Gerekli basınç yoksa, basıncı artırmak için su besleme sistemine bir pompa takın.

Bu hata kodları, bir su sorunu tespit ederse Samsung makinenizde gösterir. NF ve 4E = Su Beslemesi Yok = Yıkayıcı Doldurmadı. Bu, yıkayıcınızın su giriş vanasına su almasını engelleyen bir sorun olduğu anlamına gelir.

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu NF

Samsung çamaşır makinesi  NF hata kodu

Aşağıdaki sorun giderme adımları, önden yüklemeye, üstten yüklemeye, yıkayıcı ve kurutucu kombinasyonları dahil tüm Samsung çamaşır makinelerine uygulanır.

NF  hata kodunu gördüğünüzde yapılacak ilk şey Samsung yıkayıcınızda görünür:

Adım 1 – Üniteyi elektrikten çıkarın! Yıkayıcınızın arkasındaki duvardaki su vanalarının tamamen açık olduğundan emin olun. Bu 2 su vanası Samsung yıkama makinenize su sağlamak için TÜM YOL açık olmalıdır. Emin olmak için hepsini saatin tersi yönünde çevirin. Duvarda çekvalf varsa, tamamen açık ve su besleme hortumlarına paralel olduklarından emin olun. Her iki su besleme vanası da tamamen açıksa, 2. adıma geçin.

Çamaşır makinenize su sağlamak için her iki su valfinin de açık olduğundan emin olun

Adım 2 – Su besleme hortumlarının kıvrılmadığından, kıvrılmadığından veya dolanmadığından emin olun. Hortumlar bükülmüşse, bu durum suyun çamaşır makinenize girmesini önleyebilir. Çamaşır makinesini en son duvara tekrar bastırdığınızda, bu sık sık olduğu gibi istemeden yıkayıcının arkasına su hortumlarının kıvrılmadığından emin olun. Emin olmak için bir ayna ve bir el feneri alın ve yıkayıcıyı duvardan çekmeden yıkayıcınızın arkasına bakın. Su besleme hortumları kıvrılmış veya kıvrılmışsa, su hortumlarını düz almak için elinizi aşağıya çekecek şekilde yıkayıcıyı kaydırarak suyun doğru akmasını sağlayın. Su besleme hortumları çok kısa ise, daha uzun su besleme hortumları ile değiştirin, böylece su boruları yerine geri kaydırdığınızda bükülmezler.Su besleme hortumları kıvrılmadığında veya kıvrılmadığında, 3. adıma geçin.

Yıkayıcınıza giden su besleme hortumlarının kıvrılmadığından veya kıvrılmadığından emin olun.

Adım 3 – Su besleme hortumlarının içinde tıkalı bir şey olmadığından emin olun. Bunu kontrol etmek için, yıkama makinesine su sağlayan su vanalarını kapatmanız gerekir. Çamaşır makinesini fişten çekin veya kesiciyi kapatın. Yıkayıcının arkasına bağlanan su besleme hortumlarına ulaşmak için rondelayı yeterince dışarı kaydırın. Su besleme hortumlarını yıkayıcının arkasından çıkarın. (Su besleme hortumlarını duvardaki su valflerine takılı tutun) Su besleme hortumları ile su giriş vanası arasına su filtreleri takılı olabileceğinden dikkatli olun. Eğer öyleyse, bunları bir kenara koyun ve gerekirse temizleyin. Bir kova alın ve su vanasını bir seferde bir defa yavaşça açarak su hortumunun tıkalı olmadığından emin olun ve suyun kovaya akmasına izin verin. Su serbestçe akarsa, su besleme hortumları tıkanmaz. Bu, suyun su hortumlarından ve vanalardan düzgün şekilde aktığından emin olmak için test etmektir. Su, su besleme hattından gerektiği gibi akıyorsa 4. adıma geçin.

Tıkalı olmadıklarından emin olmak için yıkama suyu besleme ağ filtresi filtrelerini kontrol edin.

Adım 4 – Su hortumlarının yıkayıcıya nerede bağlandığını kontrol edin. Yıkayıcıyı tamamen dışarı çekmeniz gerekir, böylece arkasına geçebilirsiniz. Su beslemesinin hortumunu Samsung yıkayıcınıza vidaladığınız kısım Su Giriş Valfi veya Valflerdir. Suyun girmesini engelleyen veya tıkayan bir şey olmadığından emin olmak için su giriş vanasını kontrol edin. Su giriş valfinde tıkanabilecek, gerekirse temizlenebilir küçük su süzgeci süzgeç süzgeci olabilir. Su giriş vanasını veya vanalarını tıkayan hiçbir şey göremiyorsanız, 5. adıma geçin.

Su Temin Hatları Samsung Yıkayıcıya Bağlanıyor

Adım 5 – Su giriş vanasının kendisi içten tıkanmış, gevşek bir elektrik kablo bağlantısına sahip olabilir veya su giriş vanasındaki solenoidler çalışmayabilir. Su giriş vanasının arızalı olduğundan veya gevşek bir bağlantı olduğundan şüpheleniyorsanız, vanaya erişmek için rondelayı açmanız gerekir. Önce gücü kesin. Kablo demetinin su giriş vanalarına bağlı olduğundan emin olun. Güvenli ve gevşek olmadığından emin olun. Kablo bağlantısı su giriş vanasına bağlıysa, su vanasında veya vanalarda kötü veya hatalı bir solenoid olabilir. Bu noktada, bunları bir multimetre ile test edebilir veya basitçe yenisiyle değiştirebilirsiniz.

NOT: BAZI Samsung çamaşır makinelerinde, COLD su için 1 ve SICAK su için 1 su giriş valfı bulunur. Diğer Samsung yıkayıcılarının bir parçası olarak sıcak ve soğuk su giriş vanası bulunur.

Çamaşır Makinesinde Su Giriş Valfi Nasıl Test Edilir

NF hata koduna sahip Samsung yıkayıcısını nasıl düzelteceğiniz hakkında sorularınız varsa ve  sorun giderme yöntemleri size yardımcı olmadıysa, lütfen yıkayıcı sorununuzu Aşağıda bulunan SORU SOR kısmına yazarak sorununuzu gidermenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

İl ve İlçe:

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr.servisw.com