Samsung Çamaşır Makinesi ND Hata Kodu

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu ND Çamaşır makinesi ekranında görüntülenen nD hata kodu, su boşaltma sorunlarını bildirir. Hata kodlarının deşifre edildiğini bilsek bile, tüm düğümleri tam olarak incelemeden bunları doğru şekilde teşhis edemeyiz. Kullanıcı bir şekilde drenajla ilgili her bölümü kontrol etmelidir. Herhangi bir çamaşır makinesi, arızanın yalnızca yaklaşık yapısını gösterir.

Samsung yıkayıcılarındaki nD hata kodu, bilgi işlemden farklı değildir. Mesele şu ki, bir dizi iç ve dış sorun olduğunu gösteriyor. Bir şekilde veya başka şekilde su boşalmasıyla ilgilidir.

Bu hatanın sıkma sırasında görünmediğini, çünkü neredeyse bu işlemle ilgili olmadığını unutmayın. Hata, çamaşır sıkma aletinden veya durulamadan önce ön su tahliyesiyle ilgilidir. Yıkama sırasında, Samsung çamaşır makinesi belirli bir aşamada kirli suyu tahliye eder. Çıkarılmasının imkansızlığını tespit eden cihaz kapanır ve nD hata kodunu görüntüler.

Çamaşırları çamaşır makinesine koymadan önce çamaşırlarınızın ceplerini kontrol ettiğinizden emin olun. Unutulan çöpler veya küçük nesneler daha sonra ciddi hasara neden olabilir.

Samsung Çamaşır Makinelerinde nD Hata Kodunu Bulma Ve Düzeltme

nd hata kodunu düzeltme Samsung çamaşır makineleri
Nd hata kodunu düzeltme Samsung çamaşır makineleri

Samsung yıkayıcısında ortaya çıkan nD hatası panik için bir neden değildir. Görünüşünün olası nedenleri:

  • Pompanın kırılması;
  • Kanalizasyonun tıkanması;
  • Boşaltma hortumu tıkanması;
  • Samsung çamaşır makinesi filtresinin tıkanması;
  • Pompayı besleyen teller arızalı;
  • Elektronik kontrol ünitesinin arızası.

Samsung Çamaşır Makinesi ND Hatası Çözümü

Pompa teşhisi

Samsung yıkayıcısı nD hatası veriyorsa, tahliye pompasının arızalanması ihtimali yüksek. Bu kısım su tahliyesini kontrol eder. Gergin bir vızıltı veya tam bir sessizlik bu hatanın işaretleridir. Arızayı gidermek için, filtreyi sökün ve manuel modda depodan su tahliye edin. Ardından, ön kapağı çıkarın ve boşaltma pompasını bulun. Yıkayıcının altındaki kapağı arayın. Ardından, pompayı çıkarın, kabloları çıkarın ve dikkatlice inceleyin.

Tıkanma olmadığından emin olun. Aslında, takunya Samsung yıkayıcısında nD hatasına neden olabilir. İncelemeden sonra, pompayı boş modda başlatmayı deneyebilirsiniz. Cihaz tepki vermiyorsa, yeni bir pompa için en yakın servise gidin.

Bir drenaj pompasının maliyeti, Samsung çamaşır makinesinin özel modeline bağlı olarak 100 dolara kadar çıkabilir.

Güç modülü

Ekranda nD hatası görünürse ve kendi kendine teşhis, drenaj pompasının bütünlüğünü gösterirse, sorun diğer düğümlerdedir. Güç almama ihtimali yüksek.

Cihazı aşağıdaki gibi kontrol edin:

  • Voltmetre modunda multimetreyi güç terminallerine bağlayın ve Samsung çamaşır makinesini ilk durumuna getirin. Daha sonra, genellikle 9-10 dakika süren sıkma programını başlatın. Pompa çalıştığı anda, voltaj konnektörlerinde görünmelidir.

Bundan sonraki iki sebep, Samsung çamaşır makinelerinde besleme voltajı eksikliğini açıklıyor:

  1. Bağlantı telleri arızalandı. Bir kullanıcı parçayı kolayca değiştirebileceği için bu daha iyi bir durumdur.
  2. Kontrol panosu kırıldı. Bu durumda, triyak başarısız olabilir. Bu durumda, kontrol panelini uzmanların ilgileneceği hizmete getirin. Bazen uzmanlar sorunu çözemezler ve sadece kontrol panelinin tamamen değiştirilmesini önerirler.

Son durumda, nahoş mali giderler için hazır olun.

Filtrenin kontrol edilmesi

Tıkanmış filtre yıkama makinesi Samsung
Tıkanmış filtre yıkama makinesi Samsung

Samsung çamaşır makinesi nD hatasını gösteriyorsa, en yasaklı neden olabilir. Filtre tıkanması hakkında. Parçanın kirli su akışından geçemediği kadar çok kir var. Ama sorunu çabucak çözebilirsin. Suyu cihazdan tahliye etmek için havzayı kullanın. Ardından, filtreyi sökün ve orada biriken kirlenmeden yavaşça temizleyin. Bundan sonra, parçayı geri getirin ve bir program çalıştırmayı deneyin. Bu nedenle, çamaşır makinesi hatasız çalışmalıdır.

Suyun deşarjında ​​sorun nasıl giderilir

Yıkayıcı Samsung bloke tahliye hortumu
Yıkayıcı Samsung bloke tahliye hortumu

Samsung çamaşır makinelerindeki nD hatası, drenaj sisteminin tıkandığını bildirebilir. Bu nedenle, tahliye hortumunun durumunu kontrol edin. Drenaj eksikliğinin en yaygın nedenlerinden biri, yıkama kasası veya başka herhangi bir nesne tarafından kenetlenmiş bir hortumdur.

Ayrıca tahliye hortumunun geçirilmez olması için bükülmesi de mümkündür. Bu nedenle, önce inceleyin. Her şey yolundaysa, tıkanma olup olmadığını kontrol edin. Bunun için Samsung çamaşır makinesini kanalizasyon sisteminden kapatın. Ardından hortumu lavaboya, banyoya veya derin kovaya atın. Cihazı açın ve sonuçları gözlemleyin. Su akarsa, sebep kanalizasyondadır.

Kural olarak, kullanıcılar tıkalı tahliye hortumunu kalın bir telle temizler. Saç, iplik vb. Gibi küçük nesneler burada sıkışıp kalabilir. Filtreden sızmayı başaran birçok şey daha vardır.

Tüm Samsung çamaşır makinesi düğümlerini kontrol ettin mi? Bir pompayı, kabloları, kontrol modülünü, filtreyi ve hatta bir boşaltma hortumunu kontrol ettiniz mi? Her şey sağlam ve çalışıyorsa, ancak ekran hala hatayı gösteriyorsa, kanalizasyon sistemiyle ilgilenmelisiniz. Orada bir tıkanıklık oluşmuş olabilir. Bunu ortadan kaldırmak için, çelik esnek bir kabloyu boruya kaydırarak mekanik yöntemi kullanabilirsiniz. Temizleyin ve çamaşır makinesini yeniden başlatmayı deneyin. Doğru görevi tamamlarsanız, boşaltma hatası tekrar görünmez.

Kanalizasyon sisteminin temizlenmesi için ikinci yöntem, özel araçların kullanılması ile ilgilidir. En ucuz olanı bir sodyum alkali çözeltisidir. Kanalizasyon borusuna dökün ve yarım saat sonra suyla durulayın. Alkali organik kirlenmeye yol açacak ve ardından Samsung çamaşır makinesini başlatabilirsiniz. Ardından, hata olmadığından emin olun. Ayrıca, tıkanmaları gidermek için diğer kimyasal araçları da kullanabilirsiniz.

İl ve İlçe:

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr.servisw.com