Samsung Çamaşır Makinesi H1 Hata Kodu

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu H1 Benzer sorunlar varsa, tüm Samsung çamaşır makinesi modellerinde H1 hatası görüntülenmez. Bazı durumlarda, HE veya HE1 kodu açılır. Bu kodların aynı anlama geldiğini unutmayın – ısıtma elemanını kontrol etmeniz gerekir.

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu H1 Çözümü

Samsung çamaşır makinelerinde, ısıtma elemanı tankın arkasında değil önünde durmaktadır. Bu, ön duvarı kontrol paneliyle birlikte çıkarmanız gerektiği anlamına gelir. Ancak o zaman, ısıtma elemanına erişebileceksiniz. Bunu yaptıktan sonra H1 hatasının nedenini bulmanız gerekecektir.

 1. Muhtemelen nedeni, ısıtma elemanının veya ısı sensörünün yanmış olmasıdır.
 2. Muhtemelen, bir kısa devre kablosu veya besleme tellerinden biri meydana gelmiştir.
 3. Hem sensör hem de sıcaklık sensörü iyi durumda, ancak aşırı ısınma koruması tetiklendi.

Önemli! Yukarıdaki sebeplerin her biri teftiş yapılmasını gerektirir. Bir arıza bulduğunuzda derhal ortadan kaldırın. Ancak o zaman çamaşır makinesi arızasız çalışır.

Isıtma elemanı kapandı veya yandı. Bazı durumlarda, kablosu bağlanmıyor

Samsung çamaşır makinesinin ön duvarından kurtulduktan sonra, koruyucu kapağı ısıtmadan çıkarın. Bu kısım doğrudan küçük bir niş içinde kapağın altına yerleştirilir. Kaplamayı dışarı çekin ve kabloların yönlendirildiği iki büyük sözleşme bulun. Başlamak için, kabloları görsel olarak sabitlemeyi kontrol edin. Hasarlara karşı kontrol edin. Belki de hata tam olarak bu şekilde üretilir. Sonra, bir multimetre alın ve kontaklar ve teller üzerindeki direnci ölçün. Bunu yapmak için talimatları izleyin:

 • Kabloları ısıtma sensörünün ve sıcaklık sensörünün kontaklarından çıkarın;
 • Isıtma elemanı kontaklarının direncini ölçün. Multimetre ekranı 28-30 Ohm değerini gösteriyorsa, ısıtıcı normaldir. 1 varsa, parça yanmış;
 • tellerdeki direnci ölçün. Cihaz, ısıtma elemanı ölçümlerinde olduğu gibi yaklaşık olarak aynı değeri göstermelidir.

Cihaz, kırık bir kablo veya yanmış bir ısıtma elemanı tespit ederse, teli değiştirmeniz gerekir. Bazı durumlarda, ısıtma elemanını değiştirmeniz gerekebilir.

Isıtma elemanının değiştirilmesi

 1. Isıtma işlemini tanka sabitleyen somunu sökünüz. Doğrudan kişiler arasında ortada bulabilirsiniz.
 2. Isıtma elemanının kontaklarını alın ve kendinize doğru çekin. Bir yandan diğerine taşımayı unutma.
 3. Eski ısıtma elemanını çekip çıkarın ve eski bir diş fırçasını alın ve deliğe itin. Pislikleri ve orada biriken diğer kalıntıları temizle.
 4. Delik kenarlarını sabunla yağlayın ve yavaşça içine yeni bir ısıtma elemanı yerleştirin.
 5. Kabloyu yeni ısı sensörüne ve ısıtma elemanına bağlayın. Koruyucu kapağı yerleştirin ve çamaşır makinesini monte edin.

Isı Sensörü Arızası

Vakaların çoğunda, Samsung çamaşır makinelerinde ortaya çıkan H1 hatasının sebebi hasarlı tellere, kontaklara ve yanmış ısıtma elemanlarına indirgenmiştir. Ancak bazen ısıtma elemanı çalışıyor, teller sağlam, ancak hata hala görünüyor. Bu durumda, yanmış ısı sensörü olası bir hata nedeni olabilir. Samsung çamaşır makinesinde bir tür ısıtma sensörü vardır – bir termistör. Samsung çamaşır makinesi üreticisi, sıcaklık sensörünü doğrudan ısıtma elemanına takıyor. Öyleyse, bir sonraki yapın:

 • Temaslı siyah plastik bir parçaya benzeyen ısı sensörünü bulun. Doğrudan ısıtma elemanına yerleştirilir;
 • bir multimetre kullanarak direncini ölçmek;
 • kabloları sensörden çıkarın;
 • yavaşça düz bir tornavidayla çekin ve çıkarın;
 • yerine yeni bir ısı sensörü yerleştirin ve kabloları bağlayın;

Bu işlemlerden sonra, her şey yolunda gitmeli.

Önemli! Hatalı devre dışı bırakılmış bir termal sensör 35 kΩ değerine yakın bir değer göstermelidir.

Aşırı ısınma koruması tetiklendi

Tüm modern ısıtma elemanları aşırı ısınmaya karşı korunur. Çok basit çalışıyor. Isıtma elemanı borularının içinden geçen bir spiral vardır. Bu spiral, ısıtma elemanı kontaklarını düşük erime noktalı bir eleman vasıtasıyla birleştirir. Sigortayla ilgili. Sarmal aşırı ısınırsa, sigorta erir ve devreyi keser. Ancak, ısıtma elemanı spiralleri tamamen korunacaktır. Bu olduğunda, çamaşır makinesinin ekranında H1 hatası görülür.

Sorun, bu tür sigortaların geri kazanılmasının imkansız olmasıdır. Tetiklediklerinde, kullanıcı koruyucu kısmı değiştirmelidir. Ve burada muhtemelen, “Değiştirilmesi gerekiyorsa ısıtma elemanını kurtarmanın amacı nedir?” Diye merak ediyorsunuzdur. Aslında, ısı, ısıtma elemanlarının yeri de dahil olmak üzere, çamaşır makinesi sisteminin diğer elemanlarına zarar verebilir. Ancak yeniden kullanılabilir seramik sigortalı ısıtma elemanları vardır. Aşırı ısınma durumunda, sigorta kopar ve devre kesilir.

Sigortayı nasıl geri yükleyebilir ve ısıtma elemanını “hayata geçirebilirsiniz”?

 1. Isıtma elemanı mahfazasının tabanının plastik perçinlerini kırın. Ardından, parçalarına ayırın.
 2. Kırık seramik elemanı çıkarın, metal için bir testere bıçağıyla kesin ve geri koyun.
 3. Isıtma elemanı gövdesini ısıya dayanıklı mükemmel bir tutkalla yapıştırın.
 4. Bir multimetre ile direnci kontrol edin. Bu şekilde, hoş olmayan “sürprizlerden” kaçınırsınız.
 5. Isıtma elemanını yerine takın.

Not! Isıtma elemanı kasası üzerindeki plastik perçinlerin olduğu yerlerde, delikler açın ve küçük cıvatalar takın. Ardından kasayı bir somunla sıkın. Bundan sonra, sorun tekrar ortaya çıkarsa, ısıtma elemanını sökebilirsiniz.

Sonuç olarak, Samsung çamaşır makinelerinde H1 hatasının oldukça sık görülen bir olgudur. Düşük kaliteli su, olumsuz çalışma koşulları, düşük kaliteli parçalar… Tüm bu faktörler, ısıtma elemanının ve yardımcı bileşenlerinin hızlı bir şekilde arızalanmasına katkıda bulunur. H1 problemini kendi elinizle bulmak ve düzeltmek mümkün müdür? Tabi ki yapabilirsin! Sadece uzmanların tavsiyelerine uyun ve bir sistem hatasının neden olduğu sorunlardan korkmayın.

İl ve İlçe:

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr.servisw.com