Samsung Çamaşır Makinesi 6E Hata Kodu

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu 6E Samsung çamaşır makinelerinin elektroniğindeki problemler hakkında 6Е (Eb, bE, bC) hata sinyalleri. Kodlar, ekipmanın üretim tarihine bağlı olarak değişir.

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu 6E

2007 yılına kadar Samsung çamaşır makineleri Eb kodunu gösterdi. Kodu bE, bE1, bE2 olarak okumak daha doğru olmasına rağmen. Elektronik ekranı olmayan cihazlarda, sorun, soğuk su sıcaklık göstergelerinin aydınlatılmasıyla belirtildi. Böylece, 40 ve 60 derece simgeler aynı anda yanıyordu.

Çamaşır makinesindeki 6E hatasına benzeyen adlandırmaların tam bir listesi:

  • ek rakamlarla bE (bE1, bE2, bE3);
  • bazen harflerin sırası değişir – Eb’de;
  • Bazı modellerde, bC (veya bC2) kodlaması kullanılır.

Arıza nedenleri

6e hatası, teknolojiyi çalıştırmanın zorlukları hakkında sinyal veriyor. Cihaz 6E hata kodunu göstermesinin üç genel nedeni vardır:

  • tristör şalteri arızalı;
  • kontrol düğmeleriyle ilgili sorunlar var;
  • arıza Samsung çamaşır makinelerinin elektronik kontrolöründe meydana geldi.

Onarımdan önce, arızanın hangi ünitede olduğunu açıklamaya çalışın. Üç karakter ekranlı çamaşır makinesinin sahibiyseniz, bu işlem sizin için çok daha kolaydır:

  • bE1 hatası, güç düğmesiyle ilgili bir sorun olduğunu gösterir;
  • bE2 (b2 veya bC2), çamaşır makinesinin diğer anahtarlarıyla ilgili sorunlara dikkat eder;
  • BE3 hatası yanarsa, kontrol ünitesinde bir sorun vardır.

6E hata kodu nasıl düzeltilir

6E, çamaşır makinesinin çalışmakta olan herhangi bir aşamasında bir ekranda görünebilir. Hata, yıkama başlangıcında ve işlem bitmeden hemen önce ortaya çıkabilir.

Bu grubun kodları göründüğünde, bir uzman yardımı olmadan hatayı düzeltmek nadiren mümkündür.

Samsung çamaşır makineleri bir dizi sensör ile donatılmıştır. Her biri başarısız olabilir. Hataları sıfırlamak için elektroniği yeniden başlatmak yeterlidir. Bunun için cihazı birkaç dakika ağdan kapatın ve tekrar açın.

Priz arızası

Mevcut tedarikteki kesintiler nazik Samsung elektroniklerini çılgına çevirebilir. Bu, fişin prizle bağlantısı yeterince sıkı değilse gerçekleşir.

Hatayı ortadan kaldırmak için elektrikçiyi onarın. Bu nedenle, çamaşır makinesinin soketini, fişini değiştirin veya kabloyu onarın.

Düğmeler işlevlerini yerine getirmiyor

Makine 6E hata kodunu verirse, muhtemelen düğmelere veya bunların basıldıktan sonra yapışmasına yetersiz temas vardır.

Anahtarı bir dakika kadar basılı tutmayı deneyin veya birkaç kez basın. Çamaşır makinesinin ön panelinin sabitlenmesi de yardımcı olur.

Hatanın nedenleri

Sorunu kendiniz çözemiyorsanız ve cihaz ekranda aynı hatayı gösteriyorsa, aşağıdaki tabloya bakın. Cihazın belirli bir davranışının anlamını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Arıza Olası nedenler Ne yapalım
Program başladıktan sonra 6E (bC) belirir. Çamaşır makinesi, basarken olduğu gibi tamburu döndürür. Teknik normal modda başlar, ancak presleme işlemiyle baş edemez. Böylece, teknik askıda kalıyor. Temas noktalarını kapatmak, triyakın bozulmasına neden oldu. Ünitenin değiştirilmesi gereklidir. Belki de, diyot ve rölelerle birlikte yapmanız gerekecektir.
Çamaşır makinesinin tamburu sınırına kadar döner. Ardından, ekranda Eb hatası belirir. Hall sensörü arızalı. Sonuç olarak, kontrol triyak arızası meydana gelir. Takojenatör diyagnostiği sağlayın. Yetersiz temas durumunda, bağlantıyı iyileştirin. Ayrıca, yanmış kısmı değiştirin.
Çamaşır makinesi çalışmıyor. Birkaç dakika içinde 6E hatası veya benzeri gösterge yanar. Motor rölesi hasarlı. (Kural olarak, kontakların oksitlenmesinden veya bozulmasından sonra kalitesiz bir onarımdan sonra meydana gelir). Lehimleme, bacaklar veya röle kontaklarındaki sorunları ortadan kaldırır. Yanmış kısmı değiştirin.
6Е hata kodu periyodik olarak yanar. Teller arasında temassızlık yetersiz (aşınmış veya aşınmış). Makinenin çalışmasını geri yüklemek için kontakları inceleyin. Onları temizlemeniz ve yeniden bağlamanız gerekir. Zor durumlarda, tüyü tamamen değiştirmeniz gerekir.
İl ve İlçe:

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr.servisw.com